Úprava radiostanice Cobra MT-725 na konektor BNC

 

 

Když jsem poprvé viděl panelový konektor BNC a rozšroubovanou stanici MT-725, myslel jsem, že BNC konektor v žádném případě do stanice nepůjde napasovat. F-konektor tolik místa nezabírá, s trocho trpělivosti tam jde dát docela snadno(ze zkušeností mého kamaráda Michala K.).Já sem si ale přece jen trval na svém BNC a tak jsem se do stavby pustil.

 

Postup:

            Rozšroubujeme radiostanici a vyjmeme původní anténu(včetně malého černého kroužku, který je na ní nasazen a spolu s ní vsazen do prolisů v obou půlkách stanice), respektive pouze její plastový kryt, neboť pružinová anténa v ní skrytá, zůstane přiletována v plošném spoji.

 

            Přesně v místě, kde začíná první závit pružinové antény, ji štípacíma kleštěma uštípneme. Zůstane nám tedy jen zadní a přední kryt, ve kterém je přišrouben plošný spoj s malým kouskem antény. (všechno ostatní co jsme odstranili lze použít ke stavbě malého "originálního" pendreku).

 

1

 

 

 

            Nyní přichází práce nejtěžší. Musíme zkrátit konektor BNC na takovou délku, aby se vlezl do stanice(po plastový sloupek šroubku v krytu stanice +malá rezerva), ale zase ne moc, musí na něm totiž zůstat dostatečný závit pro matici. Já jsem konektor zbrousil na brusce, poté zapiloval závit, aby šla našroubit matice. Střední kontakt živého vodiče musí zůstat o něco delší!! , ale tak, aby se také vlezl po již zmíněný plastový sloupek. Po zkrácení vypadne vnitřní část konektoru, tu ale přilepíme vteřiňákem až na samotný závěr. Na konektor totiž budeme později pájet matici, a teplo pájky by vnitřní plast zdeformovalo.

 

            Nyní musíme zbrousit matici do kulata a na protilehlých stěnách vytvořit zářezy pro výstupky v předním a zadním krytu - zabraňují otáčení původní antény a stejně tak budou bránit protáčení BNCčka- , aby se vlezla pěkně mezi půlky stanice. Pokud matice malinko nesedí, stačí ji pájkou zahřát a lehce zatavit do plastu, ale je lepší si s broušením trochu pohrát, ať to sedí, i když bude matice v jakékoli poloze.

 

2

 

            Když vše sedí, nasadíme matici na konektor, dáme na stanici a složíme obě půlky. Lehce dotáhneme z venku rukou a zase opatrně rozděláme. V takovéto poloze totiž musíme matici ke konektoru připájet. Já to dělal asi na počtvrté, vždycky se mi matice totiž při pájení zvrtla. Nakonec se mi osvědčilo poznačit si natočení matice vůči konektoru, a něco narvat mezi matku a konektor tak, aby to simulovalo stěnu vysílačky. Pak hezky zapájet vnitří hranu s matkou a je to! Ještě někde v tom místě připájíme krátký káblík s očkem, který přitáhneme nakonec pod šroubek plošňáku - zem.

 

3

 

            Teď už můžeme zalepit vnitřní část konektoru, usadit do stanice, připájet živý vodič-anténu(ne trafopájkou), přišroubit zemnící drátek pod šroubek a zakrytovat. Pozn.: Já ten živý vodič trafopájkou pájel, ale předtím jsem jej těsně u plošňáku kvalitně uzemil krokodýlkem, nic se nestalo, ale toto už musíte zvážit na vlastní ryziko.

 

            Hotovo.

 

4

 

 

5

 

 

Z původního odstraněného pendrečku jsem si vyrobil perfektní mobilní pendrek. Jako konektor jsem použil redukci BNC na cinch, o něco jej zkrátil a zbrousil průměr konektoru cinch, vnitřek zalepil. Připájel pružinku, naladil s plastovým krytem, poté hodně těsně nasunul kryt pendreku na konektor(pomocí svěráku). Předtím jsem ještě styčné plochy natřel vteřinovým lepidlem. Zájemce o předělání na externí anténu nutno ve zkratce upozornit, že dle platných předpisů je provoz PMR povolen pouze s originální, neodnímatelnou anténou. Stavba je tímto předurčena pro zahraniční cestovatele.

 

 

00

 

BNC teleskopická anténa

 

00

Snadno a rychle. Potřebujete teleskopickou anténu – mnou použitá délky 73 cm, složená 12cm, průměr 7mm. Dále konektor BNC, se šroubovatelnými kontakty, který je opatřen převlečnou gumovou ochranou (cca 25,- Kč).

00

 

 

Na konec teleskopické antény, ve které je díra se závitem, přípájíme šroub ze středního kontaktu BNC konektoru. Pokud je k dispozici, je lepší použít šroub 2x delší, než originální. Vhodné je použít pájecí pastu a zapájení provést nad plamenem. Z BNC odštípneme kontakt pro stínění. Zašroubíme na konektor a nakonec převlékneme ochranou krytku. Hotovo.

00

 

00

 

00

 

Závady:

Koncem roku 2012 jsem si přes aukční server zakoupil druhou Cobra MT-725. Původně jako funkční a bez závad. Po nějaké době užívání se ale začal projevovat samovolně se otevírající autosquelch a nefunkční podkanály 1až cca 17-20. Nakonec se mě podařilo opravit na radiostanici jen ten autosquelch. Nedalo mě to a vrtal se v tom, a už jsem to chtěl vzdát, když tam přišla moje přítelkyně a cosi plácla, že je ta vysílačka rušená sama sebou. Než jsem opravu vzdal, tak jsem se vrátil ke krystalu, který mě jako první padl do oka když jsem stanici poprvé rozšroubil. Byl takový orezlý kolem fixační hmoty, tak jsem to přisuzoval oné hmotě. Začal jsem to čistit a v tom mi zůstal v luftě jeden kontakt od toho krystalu. No samozřejmě jak ten prodejce psal, že ta stanička určitě utopená nebyla, tak si myslím, že utopená určitě byla. A ta fixační hmota si nějak natáhla vodu a začalo to pod ní korodovat. Takže prokorodoval i jeden přívod krystalu, který tím byl taky zalepený. Když ten kontakt byl uplně odehlej a zapnul jsem stanici, tak v ní hned po zapnutí šumělo, takže to byla tutovka a potvrdilo se, že nahodilý závady (teplo-zima-otřesy), kdy něco funguje a zase nefunguje, jsou od studenýho nebo nekvalitního spoje. Celý jsem to očistil a ten ulomenej drát znovu propojil s krystalem cínem. Bylo to tím a teď ten autosquelch zase funguje. Dále jsem musel nově nastavit trimříky, kterýma původní majitel určitě kroutil za účelem opravy. Tyto dva trymry nastavují modulaci z mikrofonu a frekvenci vysílání. Akorát mi na této druhé stanici pořád nefunguje příjem na cca prvních 20-ti podkanálech, což mě vůbec neomezuje (datové vyzvánění na podkanálech přesto funguje).

3

 

autor: Pavel Hýbl

TOPlist